Пробвайте с хитрост, не с принуда
Снимка: Shutterstock
Децата имат различно отношение към биберона-залъгалка както и към отказването от него. За едни това става от раз, други не искат да го пуснат от уста с години.
Съветите към родителите как да ускорят раздялата носят повече вреда и стрес, отколкото полза.
Ето няколко предложения, които дава психоложката Ирина Шилина. Те може да са ви от полза.
В периода на раздяла с биберона отношението на родителите към детето е особено важно. Те трябва да намерят повече време да прекарват заедно, да го занимават и да си играят, така че то да забрави, че му е нужен биберон. И да не настояват това да се случи на момента.
Защо раздялата е толкова трудна
По-често към биберона-залъгалка се привързват деца, които се хранят изкуствено, защото смукателният им рефлекс не е задоволен. Храненето от шише е бързо и по-лесно, детето иска да продължи да суче и без биберон става раздразнително и плаче.
Дори тези, които се кърмят, получават залъгалка, за да се успокоят или да заспиват по-бързо. Смукателният рефлекс естествено намалява и секва след 1,5- годишна възраст. След това обаче остава навикът.
Кога детето ще се откаже, никой не може да каже с точност. Индивидуално е. Колкото по-рано детето се захрани с твърда храна, толкова нуждата да смуче биберон е по-малка. Много е възможно след известно време то само да се откаже от него.
Ако обаче то не го изпуска от устата си и след 2-годишна възраст, може да търси в биберона утеха и успокоение.
Най-сложно е да откажете детето от биберон след третата година.
Ето няколко трика, които могат да помогнат.
1. Пуснете биберона на разходка
Опитайте се да не оставяте биберона през деня пред очите на детето. Ако то настоятелно го търси, може да му обясните, че през деня той „отива на разходка“ и се връща само вечер, преди сън.
Ако детето още няма 2 години, може да не се наложи да измисляте истории – просто сложете биберона някъде, където няма да го вижда.
Ако то е неспокойно, нервничи и го търси, се старайте да го разсейвате – играйте заедно, четете приказки, излезте на разходка.
Постепенно ще дойде и период, когато то ще може да заспи без биберон. Възможно е без бибата, детето да се буди по-често. Ако успеете благополучно да преминете през този етап, биберонът ще остане в миналото.
Бъдете любящи и внимателни. Но не отстъпвайте бързо –не се предавайте след 30 минути.
Ако биберонът е „излязъл на разходка“ през деня и ще се върне вечерта, нека бъде така. Трябва да спазите думата си.
2. Измислете вълшебна история за отсъствието на биберона
Децата много обичат приказки. Възползвайте се от това и измислете история за пътешествието на биберона. Например, може да разкажете, че има друго дете или пък животно в гората, които имат повече нужда от биберона точно сега.
Добре е това да е любим на детето герой от любима приказка. Ако се налага напишете „картичка“ с послание, за да я изпратите в гората.
3. Изгубете биберона
Понякога работа върши и изгубването на биберона – не е важно дали е случайно или умишлено. Ако в един момент детето не може да го открие никъде, се включете в издирването. Нека цялото семейство го търси из апартамента.
Накрая обяснете, че биберонът е изгубен и не може да бъде намерен.
4. Разменете го за подарък
Още една хитрина – да дадете на детето нещо в замяна на биберона.
Разкажете му приказка, легенда, история, че когато децата пораснат, фея, принцеса, или друг любим персонаж от приказките идва и взема биберона. А на негово място оставя подарък.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари